AliExpress- jak to działa?

AliExpress to jeden z wielu chińskich portali, który charakteryzuje się wyjątkowo niskimi cenami. Wiele osób zastanawia się, czy dokonywanie zakupów, na takim portalu jest łatwe i bezpieczne? Warto zapoznać się ze specyfiką tego typu stron internetowych, oferujących zakupy przez Internet.

Fenomen AliExpress polega na fakcie, iż jest w nim ogromna ilość oferowanych przedmiotów, jednocześnie w bardzo dobrych cenach, ponieważ pochodzą one bezpośrednio od samych producentów, a więc nie płacimy za pośredników. W praktyce wystarczy wejść na stronę AliExpress, zarejestrować się na niej, lub też nawet nie, gdyż AliExpress umożliwia zakup, nawet bez posiadania konta w serwisie. Wybieramy następnie interesujące nas kategorie, a z pośród produktów na liście te interesujące nas najbardziej, po czym wystarczy przejść do okna, w którym podajemy dane wysyłki i wybieramy metodę płatności i swój bank, standardowo zaznaczona jest opcja z dodaniem naszego numeru karty płatniczej, ale jeśli nie chcemy go ujawniać wystarczy wybrać opcję Płatności24, a po jej wyborze zostaniemy przeniesieni na stronę wybranego banku, następnie dostajemy potwierdzenie zakupu. Teraz wystarczy zaczekać na przyjście zamówienia, które może potrwać kilka tygodni.

Wiele osób obawia się cła i VATu, lecz zupełnie nie potrzebnie. Warto wiedzieć, że jeśli łączna wartość towarów w paczce nie przekracza 150 €, nie trzeba płacić cła. Natomiast jeśli deklarowana wartość paczki, wynosi mniej niż 22 €, w przypadku paczki na użytek handlowy, a 45 € na użytek prywatny, to jesteśmy również zwolnieni z opłaty VAT.